Nejčastějším onemocněním dutiny ústní je zubní kaz, zánět dásní a parodontóza.

Zubní kaz

Je nejrozšířenější, infekční a na cukru závislé onemocnění zubů. Souvisí nejen se zubní péčí, ale zároveň se stravovacími návyky a pitným režimem. Na toto onemocnění sice neumřeme a lze jej vyřešit u zubního lékaře – nic příjemného to však pro Vás ani pro Vaši peněženku není… Proto je fajn věnovat pozornost denním  hygienickým rituálům a tomu, co přes den konzumujete. 

Zánět dásní 

V případě dlouhodobé kumulace mikrobiálních povlaků na zubu a v okolí dásní se organismus začne bránit zánětem. Dochází k porušení vazivových a spojovacích vláken a tím k rozpouštění pojivových tkání parodontu. Zánět dásní se projevuje krvácením dásní. V počátcích lze zánět dásni lehce zvrátit, a to správným čištěním zubů a používáním mezizubních kartáčků. 

Parodonóza

V případě dlouhodobého zánětu dásní přechází tento zánět na hlubší tkáně parodondu (na kost) a vzniká parodontóza. Ta se projevuje nejen krvácením dásním, ale i odhalováním krčků, bolestí a později viklavosti a ztrátou zubů. 

Ani v jenom z výše zmíněných onemocnění chrupu není vhodné vymlouvat se na genetiku. Nějaké genetické predispozice sice samozřejmě mamé, ale každému z těchto onemocnění lze v každém případě předejít efektivní péčí. Jak na to Vám rádi poradíme.

Slizniční onemocnění

Na ústech, sliznicích a jazyku by neměly být žádné anomálie, skvrny, léze, barevné odlišnosti a povlaky. Mezi nejčastější onemocnění patří např. opar, afty, kvasinkové inf., benigní výrůstky. Mohou se mezi nimi objevit i vážné léze, které je nutné řešit s odbornými lékaři. 

PAMATUJTE – bez zubů se špatně mluví, kouše a vůbec se bez nich špatně ŽIJE…